Patara‘ya gelenler yaklaşık 12 km uzunluğunda ve tamamen ince kum geniş bir sahile sahiptir, yer yer 300m boyunca sığ bir deniz seviyesine sahip boyunuzu aşmayan çocuklar için de çok uygun bir denize sahiptir.

Likya Uygarlığının dünyaya açılan en önemli liman kentinin tarihine dokunmak için görülmesi gereken bir kültürel mirastır.

Patara Antik Kenti Fethiye-Kalkan arasında Xanthos Vadisi’nin güneybatı ucunda bugünkü Ovagelemiş Köyü’nde yer almaktadır ve Likya’nın en önemli ve en eski şehirlerinden biri olma özelliğine sahiptir.

Arkeolojik Kazıları uzun yıllardan beri sürdürülen Patara Antik Kenti, arkeolojik ve tarihsel değerlerinin yanında meşhur Akdeniz kaplumbağaları Caretta-Carettaların milyonlarca yıldır yumurtalarını bırakıp yavruladıkları dünyadaki ender sahillerden biri olması ile de ayrı bir öneme sahiptir.

TATİLİ SIRADANLIKTAN ÇIKARIN

Sahil/Plaj; Patara Plajı, Caretta Carettaların yumurtlama alanı olduğu için ziyaretler saat 19:00’a kadar gerçekleştirilebilmektedir.

Bir başka deyişle gündüz bizlere, geceleri Caretta Carettalara ait bir Plaj ile ilginç bir deniz deneyimi sunmaktadır.

Bu arada Patara, genelde kumun altında duran ve üzerine basıldığında insanlara zarar verebilecek olan trakonya balığının da yaşam alanı, bu nedenle deniz ayakkabısı kullanmanız tavsiye edilir.

Sahilde, soyunma kabinleri ve duşu bulunan bir adet kafe/restoran dışında hiçbir tesis yoktur.

Hem arkeolojik değeri, hem de Caretta Carettalar için önemli bir yaşam alanı olması nedeniyle milli park ve sit alanıdır.BELLE VUE HOTEL’e en uzak noktalardan biri olan Patara 83 km uzaklıkta olmasına rağmen görülmeye değer muhteşem bir yerdir.

Bu yaz, farklı ve unutulmaz bir tatili için ister Ölüdeniz manzaralı, ister Babadağ manzaralı odalarımızda yerinizi hemen ayırtın!

Kurumuş, çatlamış toprağın yakın çekimi.

Sorun nedir?

Ağaçlar bugün her zamankinden daha önemli. Ağaçlardan 10.000’den fazla ürün yapıldığı bildiriliyor. Kimya sayesinde, mütevazı ağaçlık, bir balta Teksas ağacına ilk düştüğünde anlaşılmayacak kimyasallar, plastikler ve kumaşlar elde ediyor.